Paszporty dla zwierząt.
Paszporty dla zwierząt.
Co prawda okres wakacyjny już w pełni, ale ze względu na zwiększone zapotrzebowanie w ostatnich tygodniach na wystawianie paszportów w naszej przychodni, chcielibyśmy przekazać parę wskazówek na ten temat naszym klientom.
Paszporty są wymagane dla przewozu psów, kotów i fretek. Procedura wyjazdu za granicę wymaga oznakowania zwierzęcia (mikrochip lub tatuaż), wystawienia paszportu i aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Oczywiście nie zawsze to wystarcza. Przed wyjazdem właściciel powinien skontaktować się z konsulatem danego kraju, aby się upewnić co do panujących w danym kraju przepisów ( np. w Wielkiej Brytanii wymagane jest odrobaczanie przeciwko tasiemcowi w konkretnym czasie przed przyjazdem) ,a w szczególności jeżeli kraj jest poza strefą schengen ( wtedy koniecznie wymagane są dodatkowe badania).
Największym błędem ze strony właścicieli jest zbyt późne zgłoszenie się do przychodni. Szczepienie przeciwko wściekliźnie musi być wykonane na oznaczonym zwierzęciu ( najpóźniej w dniu chipowania), a prawnie nabiera ważność dopiero po 21 dniach od zaszczepienia! Dotyczy to, także sytuacji gdy termin szczepienia został przesunięty nawet o 1 dzień.
Pamiętajmy również że paszport jest dokumentem i nie wolno w niego ingerować ( jako ciekawostka korektor w paszporcie w załączeniu :)) oraz w przypadku, gdy pies miał już kiedyś wystawiany paszport, który uległ zgubieniu, zniszczeniu, itp., bądź zwyczajnie nie ma już w nim miejsca na dodatkowe wpisy musi zostać wcześniej unieważniony ( najlepiej, jeżeli zrobi to lekarz wystawiający poprzedni paszport, o ile to możliwe).
Jako przestrogę zaznaczę, że w krajach Unii Europejskiej, za nie posiadanie aktualnego paszportu i wszystkich wymogów związanych z przewożeniem zwierząt, Wasz pupil może zostać zatrzymany na koszt właściciela na kwarantannę ( oczywiście za niemałe pieniądze), a nawet poddany eutanazji.
Pozdrawiam i życzę miłych wakacji :).