Ładowanie. Proszę czekać.

81 526 51 51,603 609 381PN - PT: 8 - 20SOB:10 - 16NDZ:10-12

Walentynki ❤️

14 lutego 2019

Walentynki ❤️

Święty Walenty z Rzymu – lekarz, patron osób zakochanych oraz osób chorych na epilepsję.
Z tej okazji warto wspomnieć o tejże chorobie, która dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta.

Padaczka, czyli epilepsja charakteryzuje się przewlekłymi zaburzeniami neurologicznymi, które manifestują się w postaci napadów padaczkowych. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Napady padaczkowe przybierają bardzo różny przebieg.
Co powinno zaniepokoić Państwa w zachowaniu zwierzęcia?
Z częściowych napadów epilepsji mogą wynikać nietypowe zachowania zwierzęcia w postaci: utraty lub braku kontroli nad jedną kończyną, łapania nieistniejących much, oblizywania się, ruchów głową, chodzenia w kółko, czasem wokalizacji. Napad właściwy z kolei charakteryzuje się utratą równowagi przez zwierzę, przyjmowaniem pozycji leżącej na boku ciała czy wygięciem szyi do góry, po którym następują drgawki najczęściej o charakterze kloniczno – tonicznym: ruchy kończyn, kłapanie żuchwą, drżenie mięśni, strzyżenie uszami.
Drgawkom towarzyszy pobudzenie układu nerwowego autonomicznego w postaci: ślinotoku, rozszerzenia źrenic, wydalania kału, wydalania moczu.
Zwierzę może przy tym wykazywać objawy agresji oraz zdezorientowania.

Niestety, w przeważającej ilości przypadków padaczka jest chorobą nieuleczalną, wiąże się z przyjmowaniem leków do końca życia zwierzęcia. Głównym celem leczenia epilepsji jest zapewnienie komfortu życia poprzez wydłużenie okresu pomiędzy kolejnymi atakami padaczkowymi.

Dla ludzi o mocnych nerwach film obrazujący właściwy napad padaczkowy: https://youtu.be/l8GCUB3wt8A

Comments

comments

Przychodnia Weterynaryjna S.C. M. Kotowicz W. Kotowicz wszelkie prawa zastrzeżone.